Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Niemal każdy przedsiębiorca musi stanąć kiedyś przed bardzo trudnym wyborem i zadać sobie pytanie: “Jakie biuro rachunkowe wybrać?”. Rynek oferuje wielu specjalistów, lecz nasz księgowy nie może być kimś z przypadku, będzie bowiem jednym z filarów naszej działalności. To właśnie od jego pracy i poprawności rozliczeń zależy czy nasza firma będzie prężnie rozwijającą się marką, dlatego też przygotowaliśmy dla Was kilka rad, które pomogą Wam we właściwym wyborze.

Pierwszą i chyba najważniejszą radą, jaką powinniśmy Wam udzielić jest sprawdzenie czy nasz potencjalny księgowy posiada odpowiednie kwalifikacje. Pewnie zastanawiacie się teraz czy to rzeczywiście konieczne… przecież ktoś bez odpowiednich uprawnień nie mógłby pełnić usług księgowego! Otóż niestety tak nie jest. Od 10 sierpnia 2014 roku biuro rachunkowe może otworzyć każda osoba, która tylko miała taką ochotę. O jakich kwalifikacjach mowa? Chodzi głównie o Licencję Ministra Finansów – certyfikat księgowy, Certyfikaty Centrum Informacji Księgowej oraz potwierdzenia szkoleń i kursów księgowych.

Drugim podstawowym warunkiem jest ubezpieczenie OC na działalność biura rachunkowego. To bardzo ważny aspekt, ponieważ w przypadku ewentualnego błędu ze strony księgowego, nasza firma będzie chroniona od odpowiedzialności finansowej.

Dopiero później warto dowiedzieć się w jakiej branży specjalizuje się dane biuro rachunkowe, jak zorganizowana jest jego praca, a także czy wdrożyło procedury związane z ochroną danych osobowych (RODO). Domyślamy się, że cena za jaką dana firma oferuje swoje usługi gra dużą rolę podczas etapu wyboru, jednak pamiętajmy, że będzie pełnić bardzo istotną rolę w naszej działalności, dlatego kierowanie się wyłącznie ceną jest nieodpowiedzialne.

Wybór specjalisty od księgowości z pewnością ułatwią opinie innych przedsiębiorców. Udana współpraca innych firm z pewnością sprawi że będziemy spokojniejsi o przyszłą współpracę. Często biura rachunkowe oferują swoim klientom promocje na start, być może to dobra okazja by sprawdzić jak układać nam będzie się nasza współpraca. Spośród księgowych w mieście Lublin warto sprawdzić ofertę firmy Biuro rachunkowe Lublin Profito. Na stronie internetowej znajdziemy wiele informacji o bieżących zmianach podatkowych, a dodatkowo możemy skorzystać z porad doradcy podatkowego.