Jak dbać o opony, aby długo służyły?

Opony to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie, od nich tak naprawdę zależy nasze bezpieczeństwo podczas podróżowania. Warto o nie dbać i wymieniać w zależności od pory roku. O czym warto pamiętać?

Dobór odpowiednich opon

Po pierwsze warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich opon, które będą dopasowane do naszego samochodu. Należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak szerokość, profil, średnica felgi. Aby opony były w dobrym stanie i mogły długo służyć, warto regularnie sprawdzać stan bieżnika, co można zrobić za pomocą specjalnego urządzenia, nie jest ono drogie i można kupić je przez internet, albo w sklepie stacjonarnym. Po drugie ważne jest prawidłowe wyważenie kół, to będzie miało kluczowy wpływ na żywotność kół. Po trzecie optymalne ciśnienie w oponach jest kluczowe, warto sprawdzać je raz w miesiącu. Optymalne ciśnienie musi być dopasowane do pojazdu.

Bardzo ważna jest także wymiana opon Wrocław na zimowe i odwrotnie, w zależności od pory roku. Przyjmuje się, że opony z letnich na zimowe najlepiej zmienić, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. To dość istotna kwestia, bo jeżeli będziemy jeździć na nieodpowiednich oponach to szybko się zniszczą, co więcej narażamy się na niebezpieczeństwo.

Jak dbać o opony?

Gdy opony będą bardzo zużyte, wówczas nie pozostaje nic innego, jak wymienić je na nowe. Nie mniej jednak niekiedy można je po prostu naprawić. Takie usługi jak wulkanizacja Wrocław czy prostowanie felg Wrocław można znaleźć w każdy mieście na przykład tutaj: Os-Car Wulkanizacja. Ta firma ma duże doświadczenie i specjalizuje się w naprawie opon i wyważaniu kół, więc można mieć pewność, że nasz samochód będzie w dobrych rękach.

Kluczową kwestią, o której nie wszyscy pamiętają jest także sposób przechowywania opon. Muszą być przechowywane z dala od chemikaliów, nie należy stawiać ich na przykład pionowo. Koła mogą być ułożone jedno na drugim.

Pamiętajmy, aby dbać o opony, dzięki temu będą długo służyć i będą zapewniać nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze. Sezonowa wymiana opon, odpowiednie przechowywanie, wyważenie kół, sprawdzanie ciśnienia i zużycia bieżnika jest ważne. Dzięki temu będzie można jeździć bez obaw, że samochód odmówi posłuszeństwa. Gdy wybieramy się w podróż ze złym oponami to zdejmijmy nogę z gazu, dzięki temu nie będziemy stwarzać zagrożenia na drodze dla siebie i innych.