Pierzemy płaszcz! 5 ważnych wskazówek, które pomogą Ci zachować jego idealny wygląd na dłużej!

Jak prać eleganckie płaszcze, trencze lub bosmanki? Każdy inaczej! W naszym krótkim poradniku zawarliśmy 5 istotnych kwestii, które mogą być przydatne podczas odświeżania odzieży wierzchniej, aby zachowały jak najdłużej swój idealny wygląd. Jesteś gotów? Zaczynamy!

Podstawy pielęgnacji płaszcza

Choć moda zmienia się praktycznie co sezon, to świadomość posiadania własnego stylu jest wartością ponad wszelkimi trendami, które mogą być chwilowe. Ubrania wysokiej jakości, które wybieramy, powinny posłużyć przez kilka sezonów. Podobnie jak sami dbamy o dobry wygląd, ubrania również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i traktowania. Jak zatem zadbać o to, aby ubrania wierzchnie mogły wyglądać świetnie po 2,3 a nawet 5 latach?

Jak prać płaszcz?


Sprawdź metkę

Pranie płaszczy różni się w głównej mierze od rodzaju tkanin z jakich zostały wykonane. Inaczej pierze się wełnę, poliester czy len. Zapoznaj się z informacjami na metce, które na pewno znajdziesz w płaszczu. Są tam wytyczne dotyczące rodzaju prania, suszenia i prasowania. Poniżej znajdziesz przykłady w jaki sposób prać materiały różnego typu.

Pranie bawełny – trwałe włókna dopuszczają jest pranie w pralce w zimnej lub ciepłej wodzie, za pomocą uniwersalnych proszków i płynów do prania.

Pranie wełny – włókna są bardzo trwałe, lecz mają tendencję do kurczenia się. Najlepiej prać je ręcznie z łagodnym płynem do prania lub czyścić na sucho. Suszyć wyłącznie poprzez rozłożenie na suszarce – nigdy nie można wełnianych ubrań suszyć w mechanicznej suszarce.

Prania tkanin syntetycznych (nylon, poliester) – tkaniny te są odporne na plamy oraz po praniu nie zbiegają się. Mogą natomiast być pogniecione. Najlepiej prać je w pralce za pomocą uniwersalnych detergentów do prania, w ciepłej wodzie.


Dobierz środki piorące

Zgodnie z informacjami powyżej – każdą tkaninę trzeba potraktować innym środkiem piorącym. Dobrym pomysłem są kapsułki, płyny zmiękczające, płyny do prania i płukania. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z ilością detergentów


Dostosuj temperaturę prania

Dla ułatwienia – temperatura prania powinna być napisana na metce. Kolorowe płaszcze nie mogą być prane w wysokich temperaturach, ponieważ mogą wyblaknąć. Zbyt niska temperatura natomiast w żaden sposób nie pomoże w pozbyciu się lekkich zabrudzeń.

Nie tylko pranie jest ważne!

  • Susz płaszcz we właściwy sposób

Suszenie w suszarkach automatycznych nie jest wskazane w przypadku każdego z wyżej wymienionego materiału. Włókna są wtedy narażone na mikrouszkodzenia, które sprawią, że płaszcz może nie wyglądać już tak atrakcyjnie.

  • Wieszaj płaszcz odpowiednio!

Niewiele osób stosuje się do tej zasady, a przecież właściwe przechowywania również ma ogromny wpływ na jakość płaszcza w kolejnych sezonach. Wysuszony płaszcz wieszaj na grubym, drewnianym wieszaku, który zapobiegnie odkształceniom na ramionach. W szafie natomiast zachowaj odpowiednie odstępy pomiędzy ubraniami, aby się nie gniotły.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat prania płaszczy i boisz się, że niechcący możesz je zniszczyć – oddaj je w ręce profesjonalistów.