Jak modnie ozdobić ściany w salonie

Salon to najczęściej serce domu, jego centrum wokół którego toczy się rodzinne życie. Do urządzania salonu przykładamy zwykle dużą uwagę, chcąc stworzyć przytulne i komfortowe wnętrze. Coraz częściej zależy nam również na tym, aby salon był modny i stylowy a nie tylko praktyczny. Mnogość inspiracji wnętrzarskich w internecie i łatwy dostęp do nich umożliwiają nam wzorowanie się na naprawdę ciekawych aranżacjach. Pomocny jest również fakt, że oryginalne i stylowe przedmioty i dekoracje można kupić już za naprawdę niewielkie pieniądze. Dzięki temu modne wnętrza nie są już zarezerwowane tylko dla wybranych. Salon to zwykle spora przestrzeń a to dostarcza nam dużych powierzchni ścian do zagospodarowania. Co możemy z nimi zrobić? Jakie mamy alternatywy? Poniżej kilka modnych propozycji, którymi ozdobimy ściany w salonie.

Obrazy – ponadczasowa dekoracja

Stylowe obrazy do salonu to zawsze dobre rozwiązanie dekoracyjne. To jeden z tych dodatków, które nigdy nie wyjdą z mody a odpowiednio dobrane do stylu wnętrza potrafią zdziałać cuda i nadać pozornie zwykłemu salonowi prawdziwego charakteru. Podstawą w doborze obrazów do salonu są dwie kwestie- wielkość pomieszczenia i jego styl. Duże i przestronne pomieszczenia wymagają wielkoformatowych obrazów, tak aby nie zginęły one na tle obszernej ściany. Jeśli preferujemy małe obrazy to zdecydowanie powinniśmy połączyć kilka dzieł i stworzyć z nich kompozycję, która zajmie odpowiednio dużo miejsca na ścianie. Z kolei w niewielkich salonach należy wystrzegać się dużych obrazów, które niepotrzebnie przytłoczą wnętrze. Dwa lub trzy mniejsze płótna będą zdecydowanie lepszą alternatywą. Kluczowe znaczenie ma oczywiście stylistyka wnętrza, która powinna być spójna z tematyką dzieł malarskich. Do klasycznie urządzonych pokoi warto wybrać tradycyjne obrazy olejne przedstawiające krajobrazy, naturę, kwiaty. Miękka linia i stonowane barwy będą pasowały do klasycznego umeblowania. W nowoczesnych wnętrzach doskonale odnajdą się grafiki, obrazy drukowane, plakaty. Popularne styl skandynawski idealnie współgra z surowymi i minimalistycznymi obrazami przedstawiającymi roślinność lub zwierzęta. Najczęściej występują one w formie rysunków bądź bardzo prostych malowideł.

Tapeta – dekoracja na dłużej

Dawniej tapeta były bardzo popularną alternatywą dla malowania ścian. Pojawienie się ich na rynku spowodowało, że wiele osób chętnie sięgało po to rozwiązanie aby otrzymać oryginalny i ciekawy efekt, którego nie sposób było osiągnąć poprzez tradycyjne malowanie ścian. Dziś odchodzi się od tapetowania całych pomieszczeń ograniczając się jedynie do poszczególnych stref w pokoju, np. ściana za telewizorem czy też strefa jadalni. Wybór kolorów i wzorów jest tak bogaty, że każdy znajdzie tapetę odpowiednią do swojego wnętrza. Szczególnie wzorzysta i intensywnie barwna tapeta może stanowić ciekawy dodatek do aranżacji. Popularne jest również stosowanie tapet z wzorem imitującym np. drewno lub cegłę. To dużo tańszy odpowiednich tych materiałów a efekt potrafi być naprawdę zniewalający!

Sztukaterie i rozety

Styropianowe listwy przy suficie mają dwa zadania, przede wszystkim ozdabiają ściany ale i maskują nierówności na styku ściana-sufit. W takie formie sztukaterie funkcjonują już od bardzo dawna. Miejsce przy suficie to jednak nie jedyna możliwa lokalizacja. Coraz częściej stosuje się je na całej powierzchni ścian, tworząc z nich różne kształty, najczęściej prostokąty czy romby. Sprawdza się to szczególnie na dużych ścianach, które w ten sposób można sprytnie “podzielić” i tym samych zagospodarować. Sztukaterie te mogą być pomalowane na ten sam kolor co ściana albo wręcz przeciwnie- stanowić kontrastowy i wyrazisty element dekoracyjny. Styropianowe rozety, które zwykle umieszczano na suficie nad lampą dziś stosuje się na ścianach, tworząc z nich ciekawe kompozycje. Rozety o różnej wielkości i wzorze, pomalowane na pastelowe kolory stanowią niezwykle oryginalny dodatek do salonu i śmiało mogą zastąpić kolekcję zdjęć na ścianie.