Generatory prądu i ich zastosowanie

Czym jest generator prądu?

Generator prądu to samodzielne urządzenie, które generuje energię elektryczną. Agregaty znajdują swoje zastosowanie w wielu obiektach i sytuacjach. Duże imprezy masowe muszą posiadać zabezpieczenie w postaci generatorów prądu na wypadek awarii sieci elektrycznej. Podobnie w szpitalach, fabrykach czy też dużych gospodarstwach rolnych, gdzie niezbędny jest stały dostęp do prądu. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się również mniejsze agregaty przeznaczone do użytku domowego lub nawet turystycznego. Takie urządzenia mają dużo mniejsze gabaryty i są mobilne, dlatego bez trudu można jest przewieźć na działkę budowlaną, na biwak czy też podłączyć w domu podczas silnego wiatru, który uszkodził linie. Obecnie szczególnie na działkach budowlanych, które nie są jeszcze podłączone do sieci elektrycznej, ich właściciele decydują się na użycie agregatu. W prosty sposób można uzyskać dzięki niemu prąd niezbędny do podłączenia betoniarki czy też innych urządzeń budowlanych. Małe, przenośne agregaty sprawdzą się na wspomnianych już biwakach w terenie.

Wynajem generatorów prądu i agregatów prądotwórczych

Rodzaje generatorów?

Aby agregat mógł wytworzyć prąd, musimy dostarczyć mu źródła energii. Do wybory mamy więc agregaty akumulatorowe, które należy najpierw naładować z sieci elektrycznej. Ich zaletą są niewielkie rozmiary, duża mobilność, fakt że są ciche i można ich używać w pomieszczeniach. Sprawdzą się doskonale w krótkim użytkowaniu, np. podczas wyjazdów. Wadą takiego sprzętu jest niestety krótki czas, w jakim generują prąd. Wymagają stosunkowo częstego ładowania. Innym rodzajem są agregaty na paliwo, ropę lub gaz. Są droższe, wymagają ręcznego rozruchu silnika i nie można ich stosować w zamkniętych pomieszczeniach gdyż wydzielają niebezpieczne spaliny. Są przy tym głośne, ciężkie i przez to trudniejsze w transporcie. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak duża moc raz długi czas działania na jednej porcji paliwa.

Benzynowe agregaty prądotwórczebardzo popularny rodzaj agregatów, stosunkowo niedrogi w zakupie i łatwy w użytkowaniu.

Agregaty z silnikiem diesla – spalają o połowę mniej paliwa niż benzynowe ale są droższe. Podobnie jak benzynowe wymagają ręcznego rozruchu silnika.

Agregaty na gaz – spalają najwięcej z wymienionych jednak należy pamiętać, że gaz płynny jest obecnie tańszy iż ropa czy benzyna.

Kupić czy wynająć?

Zastanawiając się nad kupnem agregatu warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – do czego i na jak długo potrzebujemy tego sprzętu? Zdecydowanie warto rozważyć zakup agregatu w przypadku budowy domu, jeżeli działka nie ma podłączenia do linii energetycznej a w bliskim sąsiedztwie nie ma innych zamieszkałych budynków. Wówczas koszt wynajmu agregatu może okazać się bardzo wysoki – zdecydowanie wyższy niż cena zakupu. Wynajęcie na krótki czas sprawdzi się z kolei w sytuacji, w której potrzebujemy źródła prądu tylko na kilka dni prac budowlanych. Warto również przemyśleć zakup generatora prądu jeśli wiemy, że w miejscu w którym mieszkamy zdarzają się częste przerwy w dostawach energii. Właściciele lokali organizujących imprezy okolicznościowe zdecydowanie powinni posiadać na wyposażeniu agregaty, które będą niezastąpione w sytuacji nagłego braku prądu.