Jak zabezpieczyć powierzchnię przed działaniem wody?

Od dawna już wiadomo, że woda nie ma zbyt dobrego wpływu na trwałość wszelkiego rodzaju budowli, konstrukcji i urządzeń. Właśnie z tego względu, człowiek poddaje większość materiałów procesowi, jakim jest hydrofobizacja. Potocznie, jest to uodpornienie danego materiału na działanie wody.

Hydrofobizacja – jakie materiały jej poddajemy?

Do najbardziej wrażliwych na działanie wody materiałów są metale, ponieważ w kontakcie z nią niezwykle łatwo korodują. Przykładem hydrofobizacji metali jest stal nierdzewna – która powstaje wskutek wprowadzenia do niej dodatków stopowych, jak na przykład chrom. Drugą grupą materiałów, najczęściej poddawaną temu procesowi, są materiały budowlane, jak cegły czy beton. Hydrofobizacja w ich przypadku ma zapobiec gniciu i zawilgoceniu, które w konsekwencji mogłyby się skończyć zawaleniem budynku.
Przed działaniem wody zabezpieczamy także materiały takie jak drewno, skóry, czy tkaniny, aby zapobiec przesiąkaniu przez nie wody do przestrzeni, którą osłaniają. Coraz bardziej na popularności zyskuje także hydrofobizacja szyb w samochodach, co służy lepszemu odprowadzaniu wody podczas deszczu, a tym samym – polepszeniu widoczności i zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze.

W jaki sposób można przeprowadzić hydrofobizację?

Istnieją cztery sposoby, na które możemy zabezpieczyć dany materiał:

  • malowanie, czyli pokrycie materiału lakierem lub farbą, która ma właściwości hydrofobowe
  • foliowanie, czyli naklejenie na daną powierzchnię folii, wykonanej z hydrofobowego tworzywa sztucznego
  • impregnacja, polegająca na modyfikacji struktury wewnętrznej materiału, poprzez wprowadzenie do jego głębszej warstwy substancji, która wykazuje właściwości hydrofobowe. Przy impregnacji nie ma potrzeby nakładania na materiał dodatkowych warstw
  • modyfikacja powierzchni materiału, która pozwala wpłynąć na jego właściwości, poprzez szlifowanie czy powierzchniowe topnienie, dzięki czemu powierzchnia staje się bardziej lustrzana, co pozwala jej na skuteczniejsze odbijanie cząsteczek wody