Środki na przeziębienie – co działa, a co nie do końca?

Symptomy charakterystyczne dla przeziębień

Każdy z nas doświadczył i to nie jeden raz grypy czy też przeziębienia. Statystyki zgodnie podają, że człowiek przeciętny choruje na nie kilka razy w roku. Objawy nieprzyjemne w postaci kataru, gorączki, kichania, kaszlu czy też bólu mięśni i gardła naprawdę potrafią do łóżka połączyć nawet największych twardzieli.

Symptomy, które są charakterystyczne dla grypy czy też przeziębienia wywoływane mogą być przez cały szereg wirusów. Do nich należą głównie rhinowirusy, które są odpowiedzialne prawie za połowę infekcji dróg górnych oddechowych, a do tego także koronawirusy, RSV czy też wiele innych patogenów. Różnorodność ogromna etiologicznych czynników oznacza nic innego jak to, że leczenie się ogranicza w zasadzie tylko i wyłącznie do zwalczania objawów, a nie samych przyczyn choroby. Różnorodność ogromna etiologicznych czynników oznacza nic innego jak to, że leczenie się ogranicza tylko i wyłącznie do zwalczania objawów, a nie przyczyn choroby. W związku z tym na półkach w każdej aptece znaleźć możemy leki na katar, kaszel, obniżenie gorączkę czy też na ból gardła, jak i także preparaty łączące w sobie kilka spośród tych właściwości. Jednak warto wiedzieć, że samo bezpieczeństwo oraz skuteczność tychże lekarstw pozostawia niestety wiele do życzenia. Zatem które leki powinniśmy wybierać gdy dopada nas przeziębienie?

Leki, które rzeczywiście działają

Podstawą wszelkich preparatów, które mają nas wyleczyć z grypy czy też przeziębienia są środki przeciwbólowe, głównie te z grupy leków przeciwzapalnych oraz niesteroidowych. Ibuprofen, aspiryna czy też paracetamol są w zasadzie znane każdemu pacjentowi. Ich duża skuteczność bólu gardła, zmniejszaniu gorączki czy też mięśni jest od wielu, wielu lat znana. Przy wyborze leku konkretnego powinniśmy się jednak skonsultować z lekarzem czy też farmaceutą. Czasami możemy naprawdę narazić się na niebezpieczeństwo i zażywanie tabletek na przeziębienie może przynieść efekt wręcz odwrotny.