Finansowanie nieruchomości – gotówka czy kredyt?

Finansowanie nieruchomości – gotówka czy kredyt?

Decyzja o zakupie nieruchomości zależy od wielu czynników np. sytuacji finansowej, rodzinnej, potrzeb i planów na przyszłość. Obecnie w Polsce panuje trend dotyczący kupna mieszkań na kredyt. Wzrost zarobków konsumentów oraz lepsze warunki kredytowe oferowane przez banki powodują powszechne zainteresowanie kupnem mieszkań. Ceny nieruchomości ciągle rosną, dlatego warto rozważyć zakup mieszkania w najbliższych latach.

Formy finansowania nieruchomości

Jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości środków na zakup mieszkania z pomocą przyjdą różne formy finansowania. Kredyt na mieszkanie należy dostosować do swoich potrzeb i możliwości finansowych i wziąć pod uwagę zdolność kredytową. Najbardziej popularną formą finansowania jest kredyt hipoteczny, a okres kredytowania to od 10 do nawet 30 lat. Dzięki temu nawet bardzo duży kredyt można rozłożyć na wygodne i możliwe do spłaty raty. Banki bardzo często oferują promocyjne warunki kredytowania, co jeszcze bardziej przekonuje konsumentów do skorzystania z oferty. Proces pozyskania kredytu od złożenia dokumentów do wydania decyzji trwa około 4 tygodnie. W trakcie tego czasu bank dokonuje analizy dochodów klienta, sprawdza jego wiarygodność i stan prawny nieruchomości. Bank oferuje niskie oprocentowanie w zamian za wpis do IV działu księgi wieczystej. Właścicielem nieruchomości jest nabywca, ale w przypadku braku płatności rat bank może nieruchomość sprzedać.

Więcej informacji znajdziesz na: Flipnapierwotnym.pl

Kolejne rozwiązanie to kredyt gotówkowy, który sprawdzi się w przypadku zakupu niewielkiej działki lub dofinansowania niewielkiej części ceny zakupu. Raty rozkładane są maksymalnie na 120 miesięcy, a kwota pożyczki może sfinansować zakup udziału w TBS lub środki na prace remontowe. Niskie stopy procentowe powodują wzrost zainteresowania tą formą finansowania. Dużym atutem kredytu gotówkowego jest krótka procedura, która może zająć nawet jeden dzień. Jednym ze sposobów finansowania nieruchomości jest kredyt na firmę.

W tym przypadku bank dokładniej analizuje wniosek i ocenia poziom rentowności firmy i systematyczność dochodów. To rozwiązanie sprawdzi się dla przedsiębiorców osiągających duże przychody. Koszt kredytu przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, co pozwoli zmniejszyć podatek. W każdej z opisanych form weryfikowana jest zdolność kredytowa. Jeśli nie wiesz jak kupić mieszkanie na kredyt skorzystaj z oferty ekspertów  finansowych, którzy udzielą wszelkich informacji i sprawnie przeprowadzą Cię przez proces kredytowy. Specjalista podpowie także jak zbudować zdolność kredytową.

Zakup mieszkania na kredyt: zalety i wady

Dla większości konsumentów bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt niż wynajmować i płacić czynsz właścicielowi nieruchomości. Własne mieszkanie to przede wszystkim stabilizacja i możliwość swobodnego decydowania o jego remontach i wyposażeniu. Plusem przemawiającym za zakupem mieszkania jest także fakt, że ceny nieruchomości ciągle rosną. Mieszkanie własnościowe pozwala na starość skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki. To specyficzny rodzaj kredytu, który może być zabezpieczeniem dla seniora. Pod warunkiem przejęcia nieruchomości po śmierci bank wypłaca klientowi środki, które są dużym zastrzykiem gotówki.

Kolejny argument za zakupem własnej nieruchomości to fakt, że po śmierci przypadnie ono w spadku rodzinie. Mieszkanie własnościowe możemy wyposażyć w sprzęt dopasowane do naszych potrzeb i wyremontować zgodnie z upodobaniami. Kredyt mieszkaniowy możemy spłacić przed terminem, co powoduje obniżenie całkowitego kosztu.

Kredyt to nie tylko szansa na posiadanie własnego mieszkania, ale także comiesięczny obowiązek spłaty określonych w umowie rat. Należy ustalić takie raty z bankiem, które bez problemu będziemy w stanie pokryć co miesiąc bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Eksperci finansowi podają, że kwota raty nie powinna przekraczać 35-40% domowych dochodów. Przez długie lata spłaty rat wiele może się zmienić (choroba, utrata pracy), warto więc mieć odłożone oszczędności. Zakup mieszkania to także sporo formalności. Należy pamiętać, że w swoim mieszkaniu raz na kilkanaście lat trzeba wykonać remont lub wymienić sprzęty. Wynajmując takie mieszkanie koszty pokrywa właściciel.

Mieszkanie za gotówkę, co warto wiedzieć?

Statystyki ukazują, że nawet 65% nieruchomości jest kupowanych za gotówkę. Zakup mieszkania za gotówkę pod względem formalnym różni się od zakupu na kredyt. Niewątpliwą zaletą jest prostszy przebieg transakcji, natomiast pod uwagę należy wziąć fakt dodatkowych kosztów. Część opłat zobligowana jest przez obowiązujące prawo, a druga część to wydatki związane z przystosowaniem mieszkania do swoich potrzeb. 

Sprzedaż nieruchomości, co z kredytem?

Obecność kredytu hipotecznego nie zamyka możliwości sprzedaży nieruchomości. O fakcie kredytu należy poinformować nabywcę, ponieważ klient ma prawo znać stan prawny mieszkania. Jeśli znajdzie się nabywca mieszkania należy udać się do banku i poinformować o chęci sprzedaży mieszkania. Nabywca musi przelać na rachunek banku kwotę kredytu, która pozostała do spłaty. Bank może wydać specjalne oświadczenie z numerem kredytu i numerem rachunku, na które należy wykonać przelew. Kredyt na mieszkanie to także wpis do księgi wieczystej. W banku należy wystąpić o promesę, czyli obietnicę, że po otrzymaniu przelewu bank wyda zgodę na wykreślenie instytucji z księgi wieczystej. Finalizacja transakcji to wizyta u notariusza i spisanie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Okres kredytowania – 30 lat, długość procesu kredytowego i nomenklaturę z doradcy kredytowego na eksperta (od 2017 roku KNF zabronił używać terminu „doradca kredytowy” )

Sam artykuł jest powierzchowny, dość chaotyczny i według mnie nie odpowiada na zadane pytania:

Formy finansowania nieruchomości

Opisano:  kredyt mieszkaniowy, Kredyt gotówkowy, Kredyt firmowy

Ta część jest okey

Zakup mieszkania na kredyt: zalety i wady

W tej części artykułu autor się pogubił bo zamiast opisać zalety zakupu mieszkania na kredyt autor opisał zalety „posiadania” mieszkania.

Ja w tej części  napisałabym o zaletach zakupu na kredyt:

1) Niski koszt wkładu własnego – mając zaledwie 10 % środków  wartości nieruchomości można już spełnić marzenia o zakupie nieruchomości.  

2) Pozyskując kredyt mieszkaniowy pozyskujemy najtańszą formę finansowania. Co do zasady rata kredytu mieszkaniowego będzie niższa lub równa kosztom najmu mieszkania.

3) Możliwość uzyskania dodatkowych środków, które umożliwią remont lub wykończenie mieszkania

4) Bezpieczeństwo transakcji – zanim bank wyda decyzje o sfinansowaniu zakupu nieruchomości

sztab specjalistów: rzeczoznawca majątkowy,  analityk bankowy gruntownie zweryfikuje stanu prawny nieruchomości.

Wady kredytu

1) Konieczność wykazania stabilnego dochodu. Preferowany dochód to minimum 3 miesiące dochodu z tytułu umowy o pracę lub 12 miesięcy dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej

2) Przedłużająca się procedura, zwłaszcza jeżeli inwestycję chcemy zrealizować jak najszybciej. W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z usług doświadczonego pośrednika kredytowego, bo to pozwala przyspieszyć cały proces.

3) Obciążenie hipoteki nieruchomości na rzecz banku, który udzielił nam kredytu. Co skutkuje większymi formalnościami przy sprzedaży nieruchomości lub zajęciem przez Bank nieruchomości w przypadku braku spłaty kredytu.

4) Koszty okołokredytowe. Banki oferują szeroki wybór ofert kredytu mieszkaniowego. Zasadniczo jeśli Bank zaproponuje nam niskie oprocentowanie kredytu mieszkaniowego to najpewniej będziemy musieli ponieść wysoki koszt początkowy (prowizja za udzielenie kredytu lub jednorazowe ubezpieczenie). Na rynku są oferty kredytu mieszkaniowego bez wysokiego kosztu początkowego, ale wówczas mamy wyższe oprocentowanie kredytu.