Siatka na krety

Każdy człowiek, który uwielbia swój ogród i chce, żeby jak najpiękniej się prezentował na pewno wie, że całą jego ciężką pracę może zniszczyć jeden szkodnik, który pojawi się w ogrodzie i zacznie zostawiać ślady w postaci usypanych z ziemi kopców. Mowa tu oczywiście o krecie. Chociaż jest niewielkim zwierzęciem i głównie żywi się dżdżownicami, to w poszukiwaniu pożywienia potrafi przekopać kilka kilometrów ziemi, a jej nadmiar zostawić na powierzchni. Przy okazji może też zniszczyć system korzeniowy roślin. Wypowiadając walkę kretom warto mieć na uwadze to, że są one pod częściową ochroną, dlatego metody jakie stosujemy w swoim ogrodzie muszą być dla nich bezpieczne. Najlepsza, to po prostu nie wpuścić ich na swoje terytorium.

Jak wybrać odpowiednią siatkę zabezpieczającą przed kretami?

Warto zaznaczyć, że bardzo często do ochrony przed kretami stosuje się siatki ochronne. Jednak nie każda siatka na krety zapewni taką samą ochronę. Największe znaczenie ma tutaj większość oczka i głębokość jej umieszczenia. Mimo że krety są stosunkowo dużymi gryzoniami, to mają umiejętność przeciskania się przez oczka mniejsze od siebie. Żeby dobrze zabezpieczyć swój ogród siatka powinna mieć oczka o wielkości 10-16 milimetrów, nie większe. Logiczne jest również, że im mniejsza średnica oczka, tym większa pewność, że kret się przez nią nie przedostanie. Jednak nie ma co przesadzać w tej kwestii, ponieważ trzeba mieć również na względzie dobro roślin, a przy małych oczkach system korzeniowy może nie rozwijać się prawidłowo. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest głębokość mocowania siatki. Jeżeli zrobimy to zbyt płytko, dla kreta, który kopie głębokie tunele nie będzie to żadna przeszkoda. Właściwie zamontowana siatka powinna być umieszczona w ziemi na głębokość przynajmniej dziesięciu centymetrów. Jeśli chodzi o długość zastosowanej siatki, należy ją dobrać do wymiarów powierzchni jaką chcemy zabezpieczyć. Warto ją również prawidłowo przymocować do podłoża, żeby uniknąć przypadkowego wyrwania podczas pielęgnacji roślin.

Inne metody pozbycia się kreta.

Poza siatkami zabezpieczającymi przed pojawieniem się kreta w ogrodzie istnieją metody jeżeli już jest w ogrodzie i niszczy rośliny, a także tworzy kopce, które nie prezentują się najlepiej. Warto wiedzieć, że istnieją rośliny, których zapach odstrasza te zwierzęta. Są to: aksamitki, bazylia, czosnek, komosa. Z bardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku dostępne są odstraszacze akustyczne. Wydają one dźwięki dla ludzkiego uch niesłyszalne, ale dla kretów są one bardzo nieprzyjemne i trudno im się przyzwyczaić do ciągłej zmiany częstotliwości. Stare metody to pułapki, jednak w tym przypadku należy codziennie sprawdzać ich zawartość i jeśli złapiemy kreta przenieść go w bezpieczne, odległe od ogrodu miejsce. Krety są pod ochroną, więc nie można ich zabijać. Poza tym w sklepach ogrodniczych znajdziemy preparaty zawierające olejki, których zapachu krety nie tolerują. Stosuje się je w formie oprysków. Są jeszcze klekoczące wiatraczki, a także jeden ze starych sposobów to butelki wkopane w ziemię. Drgania jakie wytwarzają nie są przyjemne dla kretów, ale ostatnia metoda nie jest zbytnio estetyczna.

Podsumowanie

Jak widać mamy niejeden sposób w walce z kretami w ogrodzie. Od nas zależy jaki rodzaj wybierzemy. Warto zastanowić się nad zastosowaniem siatek. Dzięki nim intruz nie dostanie się na nasz teren, a my będziemy mogli spokojnie uprawiać nasz ukochany ogród.