Dlaczego taniec jest ważnym elementem życia?

Taniec to nie tylko zabawa, poczucie wolności, piękne stroje taneczne, to także rodzaj terapii, który pomaga w leczeniu i w samym zrozumieniu problemów emocjonalnych. Taniec to oprócz ruchu, również towarzyszące mu uczucia, przepływ myśli, stykanie się z chwilą obecną i z otaczającą rzeczywistością, jak również spontaniczność, radość oraz improwizacja.

Dlaczego taniec jest taki ważny?

Taniec opiera się na ruchu, który jest istotną częścią życia dorosłych, jak również dzieci. Regularna aktywność ruchowa znacząco wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, przy czym dodatkowo pomaga wypracować dobre, świadome nawyki. Jest to szczególnie ważne w okresie wzrastania dzieci, ponieważ ruch pełni niejako funkcję korekcyjną, co przyczynia się do redukowania i stopowania wad postawy.

Taniec zagłusza negatywne emocje, odrywa od codziennych zmartwień i szybkiego tempa życia, przywraca natomiast energię i poczucie szczęścia. Aktywność ruchowa wznieca produkcję hormonu szczęścia, co wpływa korzystnie na organizm i samą kondycję psychiczną.

Taniec to zabawa i czysta radość, nie tylko wyzwalająca się podczas samego poruszania się po parkiecie, lecz również na długo przed tym, już w momencie przygotowań, w trakcie poznawania choreografii, w chwili, gdy należy dobrać odpowiedni strój taneczny, który podkreśli charakter i nastrój tańca, a także wykreuje postaci, w które wcielą się tancerze. Zależnie od rodzaju tańca, artyści muszą wybrać odpowiednie kreacje. Taniec nowoczesny to zwykle legginsy, koszulka bądź specjalny kombinezon, natomiast taniec towarzyski, strój bardziej wyrafinowany. Panowie przybrani są z reguły we fraki taneczne i koszule frakowe, zaś panie w suknie dopasowane wyglądem, bogactwem zdobień i długością do gatunku tańca.

Taniec przyczynia się do zawiązywania relacji interpersonalnych, dlatego też od czasów pierwotnych odgrywa on ogromną rolę społeczną. Dzięki niemu, zawiera się znajomości, poznaje się nowych ludzi, a także opuszczając bezpieczną zonę, neutralizuje się nieśmiałość i wstydliwość.

Taniec wpływa na zmysły, uwidacznia treści wielowymiarowe, jest środkiem komunikacji, estetyczną ucztą oraz duchowym przekaźnikiem emocji, jedynie nie dla tancerzy, lecz również dla odbiorców.