To do rodziców należy decyzja, czy wyślą swoją pociechę do przedszkola, czy zaopiekują się nią w domu, dopóki nie pójdzie do szkoły. Zadecydowanie, co będzie lepsze dla dziecka, często jest nie lada zagwozdką, dlatego dzisiaj kilka plusów wysłania potomka do przedszkola.

Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?

  1. Małe dziecko zazwyczaj nie obraca się w większych kręgach rówieśników, nie ma też zbyt często okazji do funkcjonowania w grupach. Przedszkole Lublin jest idealnym miejscem do nawiązywania nowych kontaktów, poznawania innych dzieci, do nauki życia i do samego przystosowania do bycia wśród ludzi. To wspaniały sprawdzian dla dziecka, które musi często wyjść z bezpiecznej strefy komfortu, przełamując wstydliwość czy nieśmiałość. Im szybciej nauczy się ono samo nawiązywać relacje, tym łatwiejszą sztuką będzie to w dorosłym życiu. O tym jak ważna jest to umiejętność, wiemy wszyscy.
  2. Przedszkole to nie tylko zabawa i spędzanie czasu wśród innych dzieci, to także okres nauki bycia samodzielnym. Dziecko musi samo poznawać rówieśników, pozyskać nowe, praktyczne umiejętności oraz zaznajomić się z otaczającym światem, wykształcając sobie jego obraz.
  3. Przedszkole rozwija dziecko, jako człowieka, nie tylko jego pasje i talenty. Funkcjonowanie w grupie uczy szacunku, odpowiedzialności, przystosowuje do życia, usamodzielnia, pomaga przełamać bariery i zaskarbić sympatię innych. Zajęcia muzyczne, plastyczne, recytacja wierszy, ćwiczą pamięć dziecka, wspomagają naukę czytania, ale także odkrywają talenty, pomagają je rozwijać. Odkrywanie, szukanie nowego, regularne ćwiczenie tego, co już zdążyło się poznać, wpływa znacząco na obraz świata. Przedszkola skupiają się także na indywidualnych zainteresowaniach i predyspozycjach dziecka.
  4. Przedszkole to także nauka współdziałania z rówieśnikami, nader często poprzez zabawę. Nie każde dziecko ma możliwość kooperacji z rówieśnikami poza granicami szkoły, w domu, przez co nie jest w stanie wykształcić w sobie umiejętności współpracy, która jest bardzo ważna w perspektywie dalszej edukacji i życia w grupie
    oraz w samym społeczeństwie, gdzie choćby w pracy, zmuszani jesteśmy do współdziałania.
  5. Nie z każdym da się nawiązać przyjaźnie, nie każdy będzie dla nas miły, to bardzo istotne doświadczenie, które pomoże przystosować się dziecku do poruszania się w gronie innych ludzi. Przedszkole, jako pierwsze uczy reguł, które kierują grupą, przez co pozwala wykształcić zdolność współdziałania, a także trafnego oceniania postępowania innych dzieci oraz poprawnego zachowania w najrozmaitszych sytuacjach, w których przyjdzie się dziecku znaleźć.