Materace – historia i proces prania

Podłoże do leżenia i spania zmieniało się kolosalnie na przestrzeni lat, i choć początki materaca, jako pojęcia, szacuje się na okres neolitu, dzisiaj nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niego. Nie tylko pranie foteli w mieście Warszawa jest jedną z usług, z której korzysta się najczęściej, czyszczenie materacy jest równie ważne, ponieważ znacząco wpływa na polepszenie samopoczucia, komfort wypoczynku i jakość snu. Jaka jest historia materaca? Jak przebiega proces jego prania?

Historia materaca

Powstanie materaca umiejscawia się w okresie neolitu, wtedy to, bowiem tworzono posłania z liści, trawy i zwierzęcych skór. Starożytni Egipcjanie spali na gałęziach palmowych, zaś Rzymianie na suknie wypełnionym sianem, wełną oraz trzciną. Urozmaiceniem, zarezerwowanym jedynie dla najbogatszych obywateli, było wyścielanie materacy piórami. Było to fundamentalne odkrycie, gdyż, jako pierwsze zakładało strukturę składającą się z warstwy wierzchniej oraz wypełnienia. Prawdziwy przełom miał miejsce jednakże dopiero w epoce renesansu, kiedy to zaczęto zwracać uwagę na jakość posłania. Pióra i słoma obleczone były w materiał, później zaś to łuski grochu i puch opatulone były tkaniną. W wieku XIII do tworzenia materaców, zaczęto używać bawełny, lnu oraz naturalnych wkładów takich jak: trzcina czy końskie włosie. To wtedy pojawiło się też pierwsze pikowanie. Kluczowym momentem rozwoju materaców, było wynalezienie sprężyn w XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego firma Dunlop zademonstrowała technologię, dzięki której zaczęto wytwarzać lateksową piankę, a więc i pierwsze lateksowe materace. Kilka lat później, popularność zyskały materace sprężynowe, a niedługo później, bo w latach 40, na rynku ukazał się materac dmuchany. W latach 70 naturalny lateks zastąpił sztuczny, a na początku lat 90 wyprodukowano materac termoelastyczny. W roku 2000 wprowadzono do obiegu jednostronny materac.

Pranie materaców – przebieg procesu

Proces prania materaców rozpoczyna się od określenia rodzaju zanieczyszczeń oraz wybrania właściwych produktów piorących. Wskazany produkt zostaje następnie nałożony na materac i wtarty. Później, wykorzystując specjalną maszynę i używając ekstrakcji, usuwa się wszelkie zabrudzenie i bakterie. Ostatnią czynnością jest ocena czy wszystkie przybrudzenia zostały usunięte. Materac można ponownie użytkować po upływie około 24 godzin. Radzi się, by poddawać go czyszczeniu średnio, co pół roku. W przypadku dzieci i osób cierpiących na alergię, częstotliwość prania powinna być częstsza.