Czym kierować się przy wyborze assistance drogowego z holowaniem auta za granicę?

Jak pokazują wyniki badań, znacząca część kierowców podróżujących samochodem za granicę decyduje się na skorzystanie z usługi holowania. Niestety, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia ubezpieczyciele często oferują niskie maksymalne limity kilometrów przewozu zepsutego samochodu z miejsca awarii do najbliższego warsztatu.

Limit holowania samochodu w mini assistance za granicą

Niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom bezpłatnie do OC czy AC tak zwane mini assistance. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie ubezpieczenia posiadają niski limit holowania z miejsca awarii. W znaczącej części przypadków wynosi on nie więcej niż 100 kilometrów. Część ubezpieczycieli zapewnia transport zepsutego auta wyłącznie do najbliższego warsztatu za granicą. Do wyboru mamy także polisy, które funkcjonują wyłącznie na terenie naszego kraju. Równocześnie, ubezpieczyciele w ramach mini assistance zapewniają swoją pomoc wyłącznie w przypadku kolizji drogowej czy wypadku, lecz już nie wtedy, gdy dojdzie do awarii samochodu. Takie bezpieczenie będzie niewystarczające dla większości kierowców, którzy regularnie podróżują za granicę. W przypadku problemów technicznych, skorzystać mogą oni jednak z usługi, jaką jest holowanie Niemcy. Czasem towarzystwa ubezpieczeniowe razem z OC lub AC oferują swoim klientom darmowo pełne assistance z całkiem przyzwoitym zakresem ochrony. Zwykle dotyczy to jednak stałych klientów oraz posiadaczy stosunkowo nowych samochodów w bardzo dobrym stanie technicznym.

Limit holowania samochodu w assistance krótkoterminowym za granicą

Alternatywą dla wspomnianego powyżej mini assistance może być assistance krótkoterminowy. W tym przypadku maksymalny limit holowania samochodu, w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, wynosi od 100 do 500 kilometrów od miejsca zdarzenia. Na jakich zasadach działa tego typu polisa? Assistance krótkoterminowy jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem, które kierowca wykupić może na okres 7, 15 czy 30 dni. Uwaga! Część ubezpieczycieli określa w OWU, jaki jest maksymalny wiek samochodu, który można w ten sposób ubezpieczyć. Assistance krótkoterminowe, poza wypadkiem i kolizją drogową, swoim zakresem ochrony obejmuje także awarię oraz kradzież auta.

Limit holowania samochodu w assistance całorocznym za granicą

Całoroczne assistance w wersji z największym pakietem ochrony posiada przeważnie wyższy maksymalny limit kilometrów holowania auta niż ma to miejsce w przypadku mini assistance oraz assistance krótkoterminowego. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych wynosić może on nawet 1200 kilometrów.