Jak powinno wyglądać bezpieczne holowanie samochodu?

Każdy kierowca doświadczył sytuacji, w której jego samochód odmówił posłuszeństwa na środku drogi. Skutkuje to najczęściej zatamowaniem ruchu przez zepsuty pojazd, trąbieniem i nerwowymi reakcjami pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego najważniejsze staje się usunięcie samochodu z jezdni i umożliwienie przejazdu innym kierowcom. Jeśli awaria okaże się poważna lub w wyniku wypadku samochód nie będzie nadawał się do jazdy, konieczne będzie jego holowanie do warsztatu. Jeśli posiadamy ubezpieczenie Assistance, pomoc drogowa 24h, holowanie, a nawet samochód zastępczy nie będą łączyć się z żadnymi dodatkowymi wydatkami. Jak jednak powinno wyglądać bezpieczne holowanie?

Zasady bezpiecznego holowania

Każdy samochód należy odpowiednio przygotować do holowania. Zarówno pojazd prowadzący, jak i holowany muszą być tak połączone, by nie rozdzieliły się podczas jazdy. Holowany pojazd musi również mieć przymocowany z tyłu trójkąt ostrzegawczy. Będzie to informować pozostałych kierowców o awarii takiego pojazdu, co również poprawi ich bezpieczeństwo jazdy. Kierowcy obu samochodów muszą pomimo to zachowywać szczególną ostrożność i dbać o to, by linka holownicza była cały czas napięta. Jazda holującego i holowanego samochodu musi być spokojna oraz pozbawiona nagłych zwolnień czy gwałtownych szarpnięć.

Jak skorzystać z profesjonalnego holowania?

Nie zawsze można liczyć na pomoc innego kierowcy mogącego zapewnić bezpieczne holowanie. Wówczas całodobowa pomoc drogowa może okazać się nieodzowna. Podczas wyjazdu do Niemiec możemy natomiast skorzystać z usługi, jaką jest holowanie Hannover. Wówczas pojazd wjeżdża lub zostaje przetransportowany na lawetę, którą z kolei dociera do warsztatu. Koszty holowania uzależnione są od kilku czynników: odległości firmy od miejsca awarii pojazdu, masy, rozmiarów i stanu samochodu, a także ilości kilometrów niezbędnych do dostarczenia go do warsztatu. Mogą one wzrosnąć, jeśli pojazd sam nie będzie w stanie wjechać na lawetę i niezbędne okaże się użycie wyciągarki lub innych specjalistycznych urządzeń. Nawet, jeśli posiadamy ubezpieczenie Assistance, pamiętajmy, by wybrać pomoc drogową niezawyżającą kosztów związanych z holowaniem. Ubezpieczyciel może bowiem wypłacić pomniejszone odszkodowanie, jeśli kwota za odholowanie samochodu do warsztatu będzie zbyt wysoka. Jeśli mamy takie ubezpieczenie, zaufajmy fachowcom z pomocy drogowej. Nawet najlepsze chęci znajomego mogą czasem nie wystarczyć, by zapewnić pojazdowi bezpieczne holowanie.