Zakup frezarki CNC

Zakup frezarki CNC to nie lada wyzwanie – nie dość, że zwykle rozmawia się o kwotach zbliżających się nawet do pół miliona złotych, to błędny wybór produktu lub partnera biznesowego może poważnie przedłużyć czas zwrotu inwestycji i spowodować utratę odbiorców. W dzisiejszym materiale postaramy się omówić rzeczy, na które warto zwrócić uwagę –  zdecydujemy jaka frezarka CNC będzie odpowiednim produktem, jak też przeanalizujemy sposób jej zakupu i wybierzemy dealera.

                Podstawowym kryterium jest dobór przestrzeni obróbkowej zgodnie z naszymi potrzebami. Frezarka CNC w układzie pionowym ze stołem krzyżowym (najbardziej popularna konstrukcja) potrafi mieć  zarówno kubaturę obróbkową bardzo małą, np. frezarka CNC Haas CM1 o objętości 300/250/350mm, jak też nieporównywalnie większą jak w przypadku frezarki CNC Haas VF12 – 3810/800/760mm. Praktyka pokazuje, że zakup frezarki CNC w rozmiarze „na zapas” się nie sprawdza – często przestrzeń bywa niewykorzystana, większa frezarka CNC jest zwykle wolniejsza, a zaoszczędzone pieniądze przy zakupie mniejszego modelu, można wydać na opcje zwiększające produktywność i wydajność. Abplanalp, dystrybutor obrabiarek Haas zdradza, że najczęściej sprzedawane frezarki CNC w Polsce to Haas VF2 i Haas VF3 o kubaturze nieco powyżej 760/400/500mm i 1000/500/630mm (dokładne wartości są nieco większe, zapewne na skutek konwersji z jednostek imperialnych, bo są to frezarki CNC produkowane w całości w USA).

                Obrabiarka to jednak nie tylko zakup – wystrzegać należy się sprzedawców oferujących frezarki CNC azjatyckie (chińskie, tajwańskie czy koreańskie) za wyjątkiem oczywiście marek japońskich, jak też obrabiarek „firm krzak” ze słynnym „gwarancja do bramy, później się nie znamy”. Wspomniane wcześniej amerykańskie frezarki CNC firmy Haas są tu rozsądnym wyborem, frezarka CNC z kraju kwitnącej wiśni to np. Kitamura która wszystkie modele poziome oraz pięcioosiowe wykonuje tylko w Japonii, Niemcy dumni są ze swoich obrabiarek typu HSC marki OPS Ingersoll. Mając wybrany już kraj pochodzenia, należy uważać na produkty mało popularne – przestoje czasowe wynikające z konieczności przyjazdu serwisanta zza granicy do naszej frezarki CNC, poważnie utrudniają planowanie produkcji, stąd też istotne jest to, aby obrabiarkę sprzedawał duży dealer posiadający dużą liczbę serwisantów rozmieszczonych strategicznie po całej Polsce, jak też blisko miejsca gdzie frezarka CNC będzie posadowiona.

                Na sam koniec warto określić wymagania dot. dokładności oraz akceptowalny stosunek cena jakość. Nie każdy musi codziennie „po bułki” jeździć bentleyem, bo skoda czy dacia sprawdzi się tu nie gorzej. W świecie obrabiarek jest podobnie – często warto rozważyć produkt nieco tańszy ale np. z lepszym wsparciem i dwuletnią gwarancją jak frezarki CNC Haas, niż kolokwialnie „władować się” we frezarkę, która zwyczajnie się nie spłaci – na koniec dnia nikogo nie interesuje, ile podwykonawca zapłacił za swoją obrabiarkę, wygrywa ten, kto zaoferuje lepsze ceny za swoje usługi, a bułki przywiezione bentleyem smakują tak samo jak te przywiezione fiatem pandą.